Bakan Koca: Randevu alıp gelmeme durumuna karşı birtakım çalışmalar yaptık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AKP Bayrampaşa Belediye Başkan Adayı İlknur Kovaç Bayraktar ile Bayrampaşa’da esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla sohbet etti.

“ENFLASYON DENEN CANAVAR YOK OLMALI”

Bakan Koca, Bayrampaşa ziyareti sırasında girdiği bir dükkanda, tatlıcı esnafa fiyatları sordu. Bakana Koca’ya esnaf “300 liradan başlıyor 500-600’e kadar çıkıyor” yanıtını verdi. Koca, “İstanbul biraz yukarıda ama İstanbul’un ortalamasına göre iyisiniz, kimi yerlerde 800-900-1000 görüyoruz” dedi. Esnaf konuşmanın devamında, “Enflasyona karşıyız” ifadelerini kullanırken Koca da, “Hepimiz karşıyız, enflasyon denen canavar yok olmalı” dedi.

Esnaf ziyareti sonrasında Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ni de ziyaret eden Bakan Koca, burada açıklamalarda bulundu.

“2 AY ÖNCEKİ YOĞUNLUK SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bir basın mensubunun yoğun bakım yoğunlukları ile ilgili sorusunu yanıtlayan Koca, “Türkiye’de özellikle 2 ay kadar önce Türkiye’de kısmen, İstanbul’da biraz daha belirgin yoğun bakım yatak sorunu yaşadığımızı biliyoruz. Şu an Türkiye’de toplam yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 69, İstanbulumuzda ise yüzde 72. Servis yatak doluluk oranı ise Türkiye’de yüzde 60, İstanbul’da yüzde 66 oranında. Bu anlamda yoğun bakım ve servis yataklarımızda Türkiye’de olmadığı gibi, İstanbul’da da 2 ay önceki yoğunluk söz konusu değil. Bu anlamda daha rahatız” dedi.

“RANDEVUSUNU ALIP GELMEME DURUMUNA KARŞI BİRTAKIM ÇALIŞMALAR YAPTIK”

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) ilgili soruyu da yanıtlayan Koca, şunları söyledi:

* “MHRS ile randevuyla ilgili, yer yer birtakım sorunlar vatandaşımızın yaşadığını biliyoruz ve özellikle yan dal branşlarında bu sorunu daha yer yer yaşıyoruz. Bununla ilgili yoğun birtakım çalışmalarımızın olduğunu biliyorsunuz. Yan dal uzmanlık dahil olmak üzere kanun değişikliği yapılarak ve en son geçen ay yapılan imtihanla yüzde 100’e yakın doluluk söz konusu oldu. Yer yer yaşadığımız bu sorunlarla birlikte vatandaşımızın da bize destek olmasını bekliyoruz.

* Birkaç defa söyledim. ‘Sorumlusu vatandaşımız herhalde görülüyor’ diyerek ifade edenler oldu, o anlamda söylemiyorum. Sorunun farkındayız, özellikle bazı branşlarla ilgili bu sorunun daha belirgin olduğunu biliyoruz ve bunu aşmak için çaba gösteriyoruz ve vatandaşımızın da bu anlamda üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz. Örnek vermek gerekirse Bayrampaşa’da geçen yıl bakılan toplam hasta sayısı 1 milyon 100 bin yaklaşık. Randevuyla gelen hasta sayısı ise 400 bin. Randevusunu aldığı halde gelmeyen kişi sayısı 110 bin. Bu doğru bir şey değil.

* 110 bin tedavi edilme imkanı olabilecek hastamızın hakkı alınmış oluyor. Ödeyemeyecek olduğumuz bir haktan bahsediyorum. Hepimiz birlikte üzerimize düşeni bizler bakanlık olarak, vatandaşımız da bu anlamda üzerine düşeni hassasiyetle yapmasını bekliyoruz. Gelecek aydan itibaren özellikle randevusunu alıp gelmeme durumuna karşı birtakım çalışmalar yaptık bunu aşama aşama, sorunu çözene kadar devam edeceğimizi söylemek istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x