Ev Sahiplerine Vergi Affı ve Pişmanlık İndirimi İçin Çağrı:

1 Milyondan Fazla Kişiye SMS Gönderildi:

Bakan Şimşek, 1 milyondan fazla ev sahibine beyanname vermeleri için SMS gönderildiğini açıkladı. Gönderilen SMS’te, “Beyanname verme süresi 25 Mart 2024 tarihinde dolmuştur. Beyanname vermediyseniz 31 Ağustos 2024 tarihine kadar pişmanlık indirimi ile beyanname verebilirsiniz.” ifadeleri yer aldı.

Vergi Affı ve Pişmanlık İndirimi:

Beyanname verme süresini kaçıran ev sahipleri, 31 Ağustos 2024 tarihine kadar pişmanlık indirimi ile beyanname verebilecekler. Pişmanlık indirimi ile gecikme zammı ve vergi cezalarının %90’ı affedilecek.

Beyanname Nasıl Verilir?:

Beyanname, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesi üzerinden veya GİB’in il/ilçe müdürlüklerine giderek verilebilir. Beyanname verirken, kira geliri, stopaj tutarı ve varsa diğer belgelerin sunulması gerekir.

Bakan Şimşek’in Açıklaması:

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, “Kira geliri beyanname verme süresi 25 Mart 2024 tarihinde dolmuştur. Beyanname verme süresini kaçıran ev sahiplerimize 31 Ağustos 2024 tarihine kadar pişmanlık indirimi ile beyanname verme imkanı sunuyoruz. Bu imkandan yararlanarak vergi cezalarından kurtulabilirsiniz.” dedi.

“126,9 Milyar Lira Vergi Beyan Edildi”

Beyanname döneminin sonuçlarına ilişkin de bilgi veren Şimşek, “5 Nisan Cuma günü sona eren beyan dönemi içinde kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1 milyon 811 bin mükellef beyanname verdi. Söz konusu mükellefler tarafından verilen beyannameler ile 399,2 milyar lira matrah ve 126,9 milyar lira vergi beyan edildi.” ifadelerini kullandı.

Şimşek, geçen yılın mart ayında 1 milyon 423 bin mükellefin 192,4 milyar lira matrah ve 63,2 milyar lira vergi beyan ettiğini anımsatarak, geçen yıla oranla beyanname sayısında yüzde 27, matrahta yüzde 107 ve hesaplanan vergide yüzde 101 artış gerçekleştiğini dile getirdi.

Beyanname Vermeyen Mükelleflere Cezai İşlem Uygulanacak

Bu yıl beyanname sayısı ile beyan edilen matrah ve vergi tutarlarının, Hazır Beyan Sistemi’nin hayata geçirildiği 2016 yılından bugüne kadarki en yüksek sayı ve tutar olduğunu vurgulayan Şimşek, şu değerlendirmede bulundu:

“Gelir İdaresi Başkanlığı beyan döneminin sona ermesinin ardından kira, ücret ve değer artışı kazancı kaynaklı gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükellefleri tespit etti. Bu mükellefler, haklarında cezai işlem yapılmak üzere en kısa süre içinde vergi dairelerine gönderilecek. Gelir elde etmesine rağmen beyanname doldurmayanlar, vergi dairesinden yazı gelmeden Vergi Usul Kanunu’nun pişmanlık hükümlerinden yararlanarak beyanname verebiliyor. Pişmanlıkla beyanname verildiğinde ceza kesilmiyor. Beyanname, Hazır Beyan Sistemi ile internetin olduğu her yerden verilebiliyor ve vergi de yine bu sistem üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile çevrim içi ödenebiliyor.”

  • Gelir İdaresi Başkanlığı: https://www.gib.gov.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x